Plytváme časom lekárov na nezmyslenú administráciu, časom sestier zbytočne opakovanými úkonmi a časom nás všetkých pacientov, návštevami a vyšetreniami, ktoré sú duplicitné a nepotrebné.

V modernom zdravotnom svete je zdieľanie dát a informácií alfou a omegou akéhokoľvek pokroku. Zdieľanie s tými, pre ktorých je informácia o mojom zdravotnom stave užitočná pre ďalšiu, čo najrýchlejšiu liečbu, a zároveň životne dôležitá pre mňa – pacienta.

Pod tým zdieľaním zdravotných informácií teraz úplne nemyslím klasickú otázku „dátum vašej poslednej menštruácie?“. Muži nemusia chápať, ale dámy, ak ste v úvode tehotenstva, spočítajte si, koľkokrát dostanete túto otázku, kým porodíte. Aj napriek tomu, že tento údaj ide oči vybiť v tej „pokrokovej“ papierovej tehotenskej knižke, úplne vážne sa ma na to pýtali ešte v noc pôrodu... Ale späť k téme:

Hovorím o odhadovaných duplicitných laboratórnych vyšetreniach, ktoré celý sektor ročne zbytočne stoja 1 až 3 milióny eur. Ak to rozšírime aj na CT a MR, bavíme sa o ďalších 1,5 až 2 zbytočne minutých miliónoch eur. Diskusia o zdieľaní výsledkov laboratórnych vyšetrení je tu už dve desaťročia. Všetci sú si vedomí toho, že nadbytočné úkony uberajú čas všetkým v zdravotníckom reťazci (pacientom, sestrám, lekárom, laboratóriám). Zároveň míňajú peniaze zo zdravotného poistenia, ktoré by sa dali  použiť efektívnejšie.

Dnes už predsa lekár môže pár klikmi overiť výsledky predchádzajúceho vyšetrenia a posúdiť, či vôbec potrebuje  novšie dáta alebo ani nie. Sestra sa potom môže namiesto ďalšieho odberu venovať príprave iného pacienta. A pacient sa nemusí obávať, že kvôli ďalšiemu odberu mu pribudne nová modrina alebo že bude meškať do práce.

Lekár, ktorý využíva elektronický systém zdieľania informácií o laboratórnych vyšetreniach, totiž vie pacientovi nastaviť liečbu už pri prvom vyšetrení. Máme v Dôvere takéto riešenie. Funkčné, zabehnuté a po vzore ereceptu sme pripravení ho zdieľať s celým sektorom. Zadarmo.

Prečo? Aby sme sa všetci v celom zdravotníctve mohli opäť posunúť ďalej. Ak niet lepšej cesty, pokojne sa môže stať z neho štátny eLab pre všetkých. Ušetrený čas a zdroje vie isto každý v systéme využiť zmysluplnejšie.