Našli sa takí, ktorí po skúsenosti so štátnym ehealthom myšlienke neverili. Aj takí, ktorí kládli polená pod nohy. Predsa len, akákoľvek elektronizácia prináša väčšiu transparentnosť, online prehľad, čo sa s takou vzácnou komoditou, akou sú lieky, reálne deje. Či sú určené pre skutočného pacienta, či sa k nemu aj naozaj dostanú a kde vlastne skončia. Alebo, ako hovoria kolegovia od dát, „koľko toho dokáže jedno rodné číslo pojesť a neotráviť sa“.

O užitočnosti nápadu a našej sile to dotiahnuť do konca sme nakoniec presvedčili prvé softvérové firmy. Boli spočiatku skeptické. Ale keď videli, že máme koncept projektu, že na ňom reálne robíme a že sme ochotní spolufinancovať úpravy informačných systémov, tak do toho išli.

Podobne náročné bolo presvedčiť lekárov. Mnohí vôbec do toho nechceli ísť, aj nám niektorí vynadali... Na našej strane bol argument o zvýšení bezpečnosti liečby, ušetrení peňazí v systéme, začali sme ich za využívanie elektronizácie odmeňovať.

Bolo nám jasné, že prechod sa neudeje zo dňa na deň. Vývoj bol dokonca desaťkrát prácnejší, ako to na začiatku vyzeralo jednoducho, ale po troch mesiacoch implementácie (pol roka od nápadu a prvej tabule) sme systém spustili.

Tak ako sa hovorí o úplne prvom človeku na Mesiaci, my nezabúdame na úplne prvého lekára, ktorý vyskúšal elektronický recept. Novým spôsobom ho 8. októbra 2014 predpísal pneumológ z Humenného pre svojho astmatického pacienta. Za pol roka sme mali 10-tisíc elektronických receptov. Stálo nás to zlomok financií z neexistujúceho štátneho riešenia, niečo cez pol milióna eur.

A prečo táto nostalgická pripomienka? Život bez elektronického predpisu lieku si teraz už nevieme ani predstaviť. Až (alebo našťastie už) v roku 2017 tejto myšlienke uveril aj minister a postavil sa za legislatívnu zmenu, ktorá e - recept podporila a naše riešenie mohli začať používať všetci pacienti bez ohľadu na to, akú majú zdravotnú poisťovňu. Potom prišla pandémia a... uverili aj tí najväčší skeptici.

Je ešte stále vecí, ktoré by sa dali v zdravotníctve vylepšiť, zefektívniť – elektronizovať. Súkromný sektor je pripravený opäť potiahnuť zdravotníctvo vpred. Inovácií, nápadov a chuti máme dosť.  Ale je na regulátorovi, aké podmienky vytvorí v sektore. Či pokrok podporí alebo ho bude komplikovať.