Okrem zloženia obyvateľstva vplýva na výšku nákladov aj dostupnosť zdravotnej starostlivosti či pomer obyvateľov ohrozených chudobou. V Dôvere sme sa pozreli na to, v ktorých okresoch sú najvyššie náklady na zdravotnú starostlivosť.  Porovnali sme ich s údajmi o tom, koľko zaplatia poistenci v týchto okresoch na odvodoch do zdravotnej poisťovne.

Uhádnete, kde sú pre zdravotné poisťovne najdrahší poistenci?

Na prvej mapke vidíme priemerné náklady na zdravotnú starostlivosť poistencov Dôvery podľa jednotlivých okresov. Čím tmavší odtieň, tým sú priemerné hodnoty vyššie. V prvom odseku som písal o vplyve dostupnosti zdravotnej starostlivosti na náklady. To znamená, že ak lekár ošetruje pacienta s boľavým kolenom a má poruke magnetickú rezonanciu, tak je väčšia pravdepodobnosť, že ju aj využije, ako v prípade, že by mal v blízkosti len obyčajný röntgen. Alebo taký Bratislavčan bude mať operované slepé črevo o polovicu drahšie ako Kežmarčan.  Pretože kým v Bratislave budú pacienta operovať v univerzitnej nemocnici, v Kežmarku prebehne operácia v okresnej nemocnici.

1. Priemerné náklady na poistný kmeň Dôvery v okresoch. Čím tmavší farebný odtieň, tým je hodnota vyššia.

priemerne naklady.png

Ak sa pozrieme na hrubý výber poistného podľa okresov (obr. 2), žiadne prekvapenie sa nekoná. Na čele sú všetky okresy v Bratislavskom kraji, nasleduje západ a severozápad Slovenska, Banská Bystrica, Košice. Na chvoste sú okresy Stará Ľubovňa a Sabinov.

2. Výber poistného bez zohľadnenia prerozdeľovacieho mechanizmu. Čím tmavší farebný odtieň, tým je hodnota vyššia.

vyber poistneho.png

Tu si dovolím malú vsuvku na vysvetlenie. Pojem hrubý výber poistného znamená, koľko poistenci Dôvery v uvedených okresoch zaplatili na odvodoch na zdravotné poistenie. Avšak to ešte neznamená, že všetky tieto peniaze zostávajú v ich zdravotnej poisťovni. Do hry tu vstupuje takzvaný prerozdeľovací mechanizmus. Ten presúva peniaze z vybraného poistného medzi zdravotnými poisťovňami podľa toho, aká je chorobnosť ich poistencov.  Poisťovňa, ktorá má vyššie náklady na zdravotnú starostlivosť svojich poistencov (lebo sú ľudovo povedané  viac chorí), dostane príspevok od ostatných poisťovní. V praxi to znamená, že súkromné zdravotné poisťovne posielajú každý mesiac časť peňazí, ktoré vyberú na poistnom, do štátnej zdravotnej poisťovne. Dokopy je to slušný balík peňazí. Len za Dôveru je to ročne približne 180 miliónov eur. Ako vyzerá výber poistného po tom, ako prejde prerozdeľovacím mechanizmom, vidíme na mape č. 3

3. Výber poistného po prerozdelení so zohľadnením chorobnosti obyvateľstva. Čím tmavší farebný odtieň, tým je hodnota vyššia.

vyber poistneho PP.png

Ak ste dočítali až sem,  konečne sa dozviete to, čo sme sľúbili v titulku. Ktoré okresy na Slovensku sú pre zdravotnú poisťovňu najnákladnejšie? Podľa údajov Dôvery nájdete v zozname 30 najnákladnejších okresovbohatšie regióny aj veľké mestá. A to všetky košické okresy, Bratislavu V, ale aj okresy Banská Bystrica, Zvolen, Ružomberok a okresy na severovýchode Slovenska. Viac vám povie pohľad na poslednú mapku. A ktorý z okresov je podľa našich čísel najnákladnejší?

nakladovost.png

Výnimka potvrdzuje pravidlo. Pretože odpoveď je - okres Krupina.